(Omvänt program om resan startar i Kapstaden)
Dag 1. Avresa från Skandinavien Pre Night – extra natt

Dag 2. Ankomst till Johannesburg där vi blir mötta och transporterade till tåget. Här finns lite utflykter att köpa till. Tåget avgår kl. 19.30 till Mpumalanga provinsen. Middag.  ( denna extra natt ingår  i priset och behövs endast för dem som startar sin avresa i Johannesburg.)

Dag 3. Panorama Route. Från tågfönstret ser vi de spektakulära vyerna över Mpumalanga. Under dagen gör vi den berömda Panoramaturen vilket innebär besök på God´s Window, vattenfall, de söndervittrade bergsformationerna vid Bourke’s Luck Potholes, Three Rondavels, alla belägna vid den vackra ravinen Blyde River Canyon. Precis som namnet antyder blir det upplevelser i storbildsformat hela dagen. Vi besöker också Pilgrims Rest, en gammal guldgrävarstad. Frukost. Middag

Dag 4. Kruger National Park - Swaziland Vi tillbringar dagen med en spännande safari i Krugerparken och med lite tur kan vi få se ”The Big Five” Lejon, Elefant, Noshörning, Buffel och Leopard. Eller så kan ni välja på en heldagstur med buss i Swaziland. Under dagen besöker vi huvudstaden Mbabane och en mängd andra sevärdheter. Vi kör tillbaka till Johannesburg på kvällen. Frukost och middag.

Dag 5. Johannesburg / Pretoria / Soweto Idag kan ni välja på en guidad tur i Pretoria eller en guidad tur i Johannesburg ”The City of Gold” som avslutas med en tur i kåkstaden Soweto. Naturligtvis besöker vi den enda gatan i världen som har hyst två stycken Nobelpristagare, Desmond Tutu och Nelson Mandela. Tåget tar oss från Johannesburg till Durban på kvällen. Frukost och middag.

Dag 6. Durban. När vi vaknar är vi i Durban, landets 3:e största stad och ett subtropiskt badparadis. Här finns en mix av gammalt och nytt, Afrika, Orienten och västvärlden. Ett flertal utflykter finns att välja mellan; En stadsrundtur med besök på tex. uShaka Marine World( inträde ingår ej) Ni hämtas sedan av bussarna som tar er till tåget. En spiritistisk tur som tar er till ett kloster, ett kort besök på Hare Krishnas tempel, en koloni skapad av Mahatma Ghandi, centrat för Indisk kultur i Sydafrika med flera tempel, moskén Juma Musjid, den största moskén i Afrika. En tur till Umgeni River Bird Park, som är värt ett besök för alla er som gillar fåglar. Ni kan sedan välja på att stanna på stranden och bada eller ta en shoppingtur i Gateway Shopping Centre. Ni hämtas sedan av bussarna som tar er till tåget. Tåget står i Durban under natten. Frukost och middag.

Dag 7. Norra Zululand. Ni körs idag efter tidig frukost till Shakaland eller Dumazulu, beläget i Mlatuze River Valley bland mimosaträd och aloe. I Shaaland eller Dumazulu Cultural Village får vi uppleva Zulukulturen. Ni körs sedan till ert övernattningställe Zulu Nyala Heritage Safari Lodge vid lunch. När ni checkat in på eftermiddagen besöker vi Hluhluwe och Umfolozi Game Reserves, en gång jaktmarker för zulukung Shaka, för safari i våra minibussar. Området är världsberömt för sitt stora bestånd av bl.a den mycket sällsynta svarta noshörningen men Afrikas samtliga Big Five finns även representerade. Övernattning på Zulu Nyala Heritage Safari Lodge. Frukost och middag.

Dag 8. Södra Zululand. Idag åker vi på safari på lodgens privata reservat i öppna safari fordon och efter frukost åker vi i våra minibussar och besöker St Lucia Estuary, St Lucia sjön. Här skall vi kryssa på sjön och leta efter flodhästar, krokodiler och en massa olika fåglar som befinner sig här. Vi åker tillbaka till tåget i Durban och vi åker mot staden Ladysmith. Frukost och middag.

Dag 9. Ladysmith – Midlands Meander/ södra Drakensbergen. Vi kan välja mellan utflykter som Drakensbergen, som är Sydafrikas högsta bergskedja, med bergsvandringar och gamla Bushman målningar eller Battlefields med slagfält och minnesmärken från Boerkriget eller ett besök i Midlands Meander där det finns ett myller av konstnärer, hantverkare, gårdsbutiker, restauranger m.m. 19.30 avgår tåget till Bloemfontein. Frukost och middag.

Dag 10. Bloemfontein. Ankomst till Bloemfontein vid lunchtid. Under eftermiddagen tar vi en tur i staden med dess fina byggnader fyllda med historier från Boerkriget, National Museum of the Boers Republics and the Woman´s Memorial, en påminnelse om de 27 000 kvinnor och barn som dog i koncentrationslägren. Tåget avgår mot Port Elizabeth. Frukost och middag.

Dag 11. Port Elizabeth. Idag rekommenderar vi varmt heldagsturen till Addo Elephant National Park. När de sista 11 elefanterna fanns kvar här 1931 bestämdes att det skulle bli en fristad för dessa djur. Idag finns här ca 400 st. Vi kommer också att se en massa andra stora djur. Safarin sker från våra minibussar. Ni kan också välja på att åka en halvdagssafari i Addo Elephant National Park och efter lunch få en guidad tur i Port Elizabeth. Tåget går vidare kl. 22.00 till Oudtshoorn. Frukost och middag.

Dag 12. Klein Karoo-Oudtshoorn. Oudtshoorn, världscentrum för strutsuppfödning, ligger i hjärtat av Klein Karoo omgivet av naturlig skönhet och de majestätiska Swartberg Mountains och flera floder. Idag kan ni välja mellan tre utflykter. En dagsutflykt till de berömda grottorna och fantastiska grottorna Cango Caves som formats av stalaktiter och stalakmiter i flera miljoner år. Vi fortsätter sedan till Swartberg Mountains och ett av världens vackraste bergspass Prince Albert. Vi fortsätter sedan till Mossel bay via det vackra Robinson Pass. En annan utflykt tar er till strutsfarmerna som på tidigt 1900 tal gjorde dessa farmare till mångmiljonärer. Ni besöker en showstrutsfarm som är väldigt trevliga. Där kan ni tex rida på en struts. Ni fortsätter sedan till Mossel Bay där Bartolemeo Diaz satte sin fot på 1400 talet. Den tredje utflykten tar er till en showstrutsfarm och sedan åker ni bussarna genom det spektakulära Montagu Passet och Outeniqua bergskedjan och kommer sedan fram till Mossel bay. Tåget står över natten i kuststaden Mossel Bay. Frukost och middag.

Dag 13. Garden Route. Vi befinner oss mitt på Garden Route. Utforska den vackra omgivningen eller välj mellan två utflykter. Ni kan välja mellan att besöka Diaz Museet och besöka världens äldsta post. Ett träd där sjöfarare lagt post i flera hundra år. Ni kan idag också välja en tur till Robberg Nature Reseve. Här kan ni vandra bland röd sandsten och det blå vattnet i Indiska Oceanen. I norr är det klippigt och vilt men i söder finns det vita sandstränder. På natten åker vi mot Worcester. Frukost och middag.

Dag 14. Vindistriktet – Overberg regionen. Vi befinner oss mitt i vindistriktet denna morgon. Du vill säkert följa med på en vinprovartur och provsmaka. Ni besöker även Franschhoek, Stellenbosch och Paarl. Under perioden juli – november kan du också välja att följa med på en tur för att se de stora valarna i Hermanus. Även här blir det vinprovning. Övernattning i Muizenberg, några mil utanför Kapstaden. Frukost och middag.

Dag 15 – 16. Kapstaden. Vi tillbringar 2 dagar i Kapstaden. Stadsrundtur, Godahoppsudden, Table Mountain, Clifton Beach, Hout Bay, pingvinkolonin, Fish Hoek, Robben Island. Allt detta och lite till är möjliga utflykter under de två dagarna. Frukost och middag båda dagarna.

Dag 17. Hemresa. Efter frukost är det dags att lämna tåget som varit vårt hem under drygt två veckor. Inget program i Kapstaden denna dag mer än transfer till flygplatsen såvida man inte väljer att förlänga vistelsen med ytterligare ett par dagar på egen hand i Kapstaden.

Dag 18. Hemkomst

Broschyr

Ladda hem PDF

Katalog Inlaga.pdf »

Beställ broschyr

Beställ